Archiwum

Sylwester w Rotundzie!

Tagi: 
data wydarzenia: 
środa, Grudzień 31, 2014 - 20:00

Wyjątkowa noc wymaga wyjątkowej oprawy. Przeżyj niezapomniane chwile w jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w Krakowie. Centrum Kultury Rotunda zaprasza na wystrzałową zabawę Sylwestrową! 

Marek Dyjak

data wydarzenia: 
sobota, Grudzień 20, 2014 - 20:00
Nagrał dziewięć płyt, ale nie lubi mówić o sobie artysta. Woli - tułacz. Wokalista o niesamowitym głosie. Bard, uwielbiany przez publiczność. Kiedyś chciał popełnić samobójstwo. Pomimo, że lekarze stwierdzili zgon - jego serce wznowiło pracę. Był bezdomny, był alkoholikiem, chorował na depresję. Jego siła tkwi w bezgranicznej szczerości i bezkompromisowości. Nie stara się iść pod prąd za wszelką cenę, nie płynie też z prądem. Tworzy po prostu muzykę
prawdziwą, oczyszczającą. Dla wielu stanowi wzór tego, jak pozostać
sobą i jak walczyć o siebie. O tym są jego piosenki. O tym, co w
głowie siedzi, co jest nie tak. Gra z zespołem, z ludźmi czującymi
muzykę tak jak on, w towarzystwie naturalnego brzmienia. Bez taryfy
ulgowej, po bandzie, pięknie muzycznie. Marek Dyjak jeden z najlepszych, 
ale też najbardziej
kontrowersyjnych polskich wokalistów. 
1 grudnia ukarze się książka  "Marek Dyjak. Polizany przez Boga".
Koncert promuje to właśnie wydawnictwo.
Pozwolę sobie przytoczyć tutaj kilka słów o książce: "Marek Dyjak
to również arsenał amunicji. Zadając kolejne pytania, otwierające
szczelnie pozamykane skrzynie ze wspomnieniami, nigdy nie
wiedzieliśmy na co trafimy, ale zawsze mieliśmy pewność, że będzie
wybuchowo. Wszyscy myślą, że Dyjak to świetny wokalista, rasowy
pijak i niedoszły samobójca. My staraliśmy się odnaleźć prawdziwą
naturę Marka, tę mniej znaną i oczywistą. Wrażliwego człowieka
skrytego pod maską prostolinijności, pogodnego faceta w przebraniu
depresyjnego mruka i radykalnego komentatora rzeczywistości,
którego metafor nie przebiją najwięksi poeci. Mamy nadzieję, że
czytając tę książkę, zbliżą się Państwo do prawdziwego Marka. "

ROCKOTEKA

Tagi: 
data wydarzenia: 
piątek, Grudzień 19, 2014 - 21:00
Imprezę rozpoczniemy około 21:00, a w menu: rock/metal/alternatywa, nadal przychodzą do nas piękne niewiasty i wciąż raczymy się tanim piwkiem i konkretną wódeczką. Konkretne requesty umieszczamy w grupie oraz zapraszam na DJ-kę :)
Do zobaczyska!

XV urodziny Thy Disease!

data wydarzenia: 
piątek, Grudzień 19, 2014 - 18:30
Creative Music i klub Rotunda mają wielki zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na naprawdę nietuzinkową imprezę, a mianowicie XV urodziny zespołu Thy Disease!
 

Etiuda&Anima – z uśmiechem dla seniora i nie tylko

data wydarzenia: 
niedziela, Grudzień 14, 2014 - 14:00
"Potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy" - Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami Oscara Wilde'a: 
W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością.
 

ETIUDA&ANIMA NA 40-LECIE CK ROTUNDA

data wydarzenia: 
niedziela, Grudzień 14, 2014 - 11:00
40-lecie Centrum Kultury Rotunda Dyskusyjny Klub Filmowy „Rotunda” oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima zapraszają na przegląd filmów i animacji
WSTĘP WOLNY
14 grudnia 2014 (niedziela), 
godz. 11.00
Etiuda&Anima dzieciom - 
Tricks for Kids  on tour - Najlepsze filmy dla dzieci 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych 
w Sttutgarcie oraz zabawy dla dzieci, konkursy z nagrodami
(filmy uniwersalne, bez dialogów, dla każdego):
 
  Trailer: Dinokid, Niemcy, 2013,  0:00:46 (bez dialogu)
Trailer: Atmo, Niemcy, 2013,  0:04:23 (bez dialogu)
 Zebra, reż. Julia Ocker, Niemcy, 2013, 2’41” (bez dialogu)
Po zderzeniu z drzewem zebra musi zmierzyć się z frustrującym problemem. Zniknęły jej paski…
 
Home sweet Home, reż. Pierre Clenet, Alejandro Diaz, Romain Mazevet, 
Stéphane Paccolat, Francja, 2013, 9’55” (bez dialogu) 
Dom w Detroit decyduje się opuścić sąsiedztwo i wyruszyć w podróż. Po drodze spotyka różne interesujące dziwactwa.
 
Trailer: Elevator, Niemcy,  2013,  0:00:40 (bez dialogu) 
Pasta Ya!, reż. Laurent Pouvaret, Francja, 2013, 5’06”  (bez dialogu) 
Wymagająca królowa wysyła rycerzy, by zdobyli dla niej jabłka. Jednakże jabłoni pilnuje wielki smok…
 
Rob'n'Ron, reż. Peter Smith, Magnus I. Møller, Dania, 2013, 3’42” (bez dialogu) 
Rob i Ron to dwóch braci wyjętych spod prawa. Mieszkają w jednym domu.
Rob planuje swój największy rozbój. Nagle sprawy zaczynają się toczyć bardzo szybko…
 
 Trailer: Karotte, Niemcy, 2013, 0:00:57 (bez dialogu)
My little Croco, reż. Étienne Bagot-Caspar, Yohan Cohen, François Mancone, Maïckel Pasta, Milian Topsy, Francja, 2013, 6’30” (bez dialogu)  
Życie krokodyla wywraca się do góry nogami gdy spotyka najbardziej niespodziewany rodzaj maluszka…
 
Avaz-e Shab / The Night Song, reż. Moeen Samadi, Iran, 2013 4 ‘00” (bez dialogu)
Mama królik śpiewa dziecku o pięknie nocy…
 
 Trailer: Filmfabrik, Niemcy, 2013, 1’04” (bez dialogu)  
Czas całkowity projekcji: 40’39” 
 
 
 
 

KAMP!

Tagi: 
data wydarzenia: 
sobota, Grudzień 13, 2014 - 20:00

KAMP! to prawdziwy fenomen na polskiej scenie. Ich debiutancki album był jedną z najbardziej oczekiwanych polskich płyt ostatnich lat. Bez cienia przesady nazywani są najlepszym zespołem grającym elektronikę. “Breaking A Ghost’s Heart”, “Heats”, “Distance Of The Modern Hearts”, to tylko część ich repertuaru i fragment twórczości wydawanej przez własny netlabel Brennnessel.Singiel “Cairo” z 2011, ukazał się nakładem portugalskiej wytwórni Discotexas, co zaowocowało współpracą przy kolejnych wydawnictwach tego labelu, w tym remixem dla Appaloosy. Nowe interpretacje dla innych artystów są zresztą ważnym elementem muzycznej działalności Kamp!.Szerokim echem odbiły się ostatnio dwie produkcje dla polskich wykonawców – folkowego duetu Twilite i Brodki. Ta ostatnia zdecydowała, że “Dancing Shoes” w remixie chłopaków, jest kolejnym singlem promującym jej EP’kę “LAX”. To nietypowa sytuacja na polskiej scenie muzycznej, kiedy remix, a nie nagranie oryginalne, trafia do rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Do “Dancing Shoes” w remixie Kamp! powstał teledysk, który w ciągu tygodnia od premiery obejrzało ponad 150 tysięcy osób.

Kamp! słyną z wyjatkowych koncertów, podczas których swoja studyjną twórczość traktują wyjatkowo energetycznie, czesto radykalnie zmieniając brzmienie wyjściowych kompozycji. Do dziś zagrali ponad dwieście koncertów w Polsce i kilkanaście za granicą, m.in. w USA (SXSW i Culture Collide), Anglii (The Great Escape i Liverpool Sound City), Niemczech (C/O POP) Serbii (EXIT festival) czy Austrii (Vienna Weves).Tego lata ukazała się najnowsza EPka grupy zatytułowana "Baltimore", zapowiadająca nowe, jak zawsze świeże podejście do tego co robią z muzyką i w muzyce. Nie ma mowy o odcinaniu kuponów, Kamp! prą do przodu jak polska konnica w swoim okresie świetności :)

Anita Lipnicka "Vena Amoris"

data wydarzenia: 
piątek, Grudzień 12, 2014 - 20:00
Anita Lipnicka wydała właśnie nowy album studyjny. Materiał został zarejestrowany w Londynie pod czujnym okiem realizatora dźwięku Grega Freemana (Mumford And Sons, Grandaddy ,Goldfrapp), którego artystka zaprosiła do współpracy nad produkcją płyty. Całość zmiksował Stuart Bruce (Bob Marley, Yes, Van Morison, David Sylvian, Cate Bush i inni). Na album składa się 12 klimatycznych utworów, nagranych na żywo, utrzymanych w nurcie alternatywnego pop'u zabarwianego wpływami stylu „Americana”. „Chciałam nagrać coś, co nie będzie przypominało żadnych moich wcześniejszych dokonań, ani kojarzyło się z niczym co można usłyszeć na naszym rodzimym rynku muzycznym” - zdradza Anita. „Postawiłam na niekonwencjonalny zestaw kolorów i vintage'owe brzmienia, instrumenty takie jak pedal steel, banjo, wibrafon czy Wurlitzer ”. Pierwszy od trzynastu lat autorski krążek artystki nagrany w języku polskim, ukazał się na rynku 04.10.2013 i jest zatytułowany „Vena Amoris”. Trasa koncertowa promująca krążek odbyła się w 20 miastach, a Anicie towarzyszyli muzycy nagrywający krążek.
Michał Wardzała, szef firmy, komentuje: Współpraca z Anitą to dla nas zaszczyt i wielka radość. Choć to dopiero kilkumiesięczna znajomość, mam mocne poczucie, że tak pod względem artystycznym, jak i personalnym, jest to artystka, która idealnie wpisuje się w filozofię Mystic Production. Pasja, szczerość, dobra energia i wielki talent - to cechy, którymi Anita emanuje.

Jerzy Porębski & "Old Metropolitan Band"

data wydarzenia: 
czwartek, Grudzień 11, 2014 - 19:00

Kiedy w 2010 roku odbył się pierwszy, eksperymentalny koncert szantowo – jazzowy w tawernie Stary Port w Krakowie, zgromadzone tłumy na widowni wprawiły w konsternację organizatorów i muzyków. Entuzjastyczne przyjęcie, poklask  dla eksperymentów muzycznych i doskonałe recenzje ostatecznie doprowadziły do zarejestrowania materiału szantowo – jazzowego na płytę w krakowskim „Art Clubie” w trakcie XXX Festiwalu Shanties w 2011 roku w Krakowie.

oncert w wykonaniu Jurka Porębskiego i zespołu Old Metropolitan Bnad to mariaż muzycznych żywiołów: wiatru i wody oraz gorących nowoorleańskich rytmów. Muzykom reprezentującym tak, wydawałoby się, rozbieżne gatunki muzyczne, udało się osiągnąć wysokiej klasy kompromis i stworzyć niepowtarzalny mix  doprawiony wyrazistą trąbką największego jazzmana wśród szantymenów – Jurka Porębskiego, znanego z jazzowych fascynacji, oraz spontanicznością największego szantymena wśród jazzmanów – zespołu Old Metropolitan Band.

 

 

 

 

 

ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE- GIENEK LOSKA

data wydarzenia: 
środa, Grudzień 10, 2014 - 19:00
Rotunda to miejsce otwarte na sztukę, ludzi i inicjatywę. U nas imprezy odbywają się na okrągło – nazwa w końcu zobowiązuje. Centrum Kultury Rotunda obchodzi w tym roku 40-lecie działalności. Z tej okazji czeka nas też uroczysta edycja Śpiewać Każdy Może.Wystąpią wybrani laureaci z lat 2013-14, gość specjalny Gienek Loska, Antek Krupa & Workaholic oraz Robert Kasprzycki.
 
Utwory konkursowe oceniać będzie nasze niezastąpione jury w składzie: Leszek Wójtowicz, Marek Michalak, Marek Stryszowski, Zbigniew Książek, Antoni Krupa, Lidia Jazgar oraz gość specjalny wieczoru Gienek Loska.
 
Dzięki naszym przyjaciołom i sponsorom wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni. 
__
 
"G i e n e k L o s k a – charyzmatyczny wokalista, gitarzysta, kompozytor, osobowość. Gienek Loska to wokalista o porywającym, niezwykle ekspresyjnym głosie. Jego koncerty przez wielu są porównywane do klimatów towarzyszących występom największych amerykańskich muzyków. Charyzmatyczny artysta, który zawsze tworzy porywające i niepowtarzalne widowisko.
 
Więcej informacji:
 
Antek Krupa & Workaholic - "Blues o rozwianych włosach na wietrze"
w programie utwory z płyty "Amela" oraz z programu Marka Grechuty i grupy "Wiem"
Antek Krupa - muzyk, radiowiec grał ‚ m.inn w zespole Jazz Band Ball Orchestra i w Grupie WIEM Marka Grechuty 
 
więcej informacji:
 
-
Robert Kasprzycki - jeden z najbardziej znanych reprezentantów polskiej piosenki autorskiej, już na debiutanckiej płycie "Niebo do wynajęcia" dowiódł, że potrafi swą twórczością zainteresować także odbiorców nie będących fanami tego gatunku. Znany śpiewający autor, poeta o duszy rockmana. Jego najnowszy album "CZTERY" miał premierę w radiowej Trójce 4.10
Więcej informacji:
 
PARTNERZY I SPONSORZY:
 
LOTTO
Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki
Nonagram Studio
Salony Muzyczne Riff
Villa Dermatica
Platinium Fitness Club
Depare
Cosa Nostra
Via Otta
Piri Piri
Restauracja Ziemiańska
Nightnews.pl ! Gdy miasto się budzi

Ireneusz Krosny vs Świerszczychrząszcz

data wydarzenia: 
wtorek, Grudzień 9, 2014 - 20:00
 
 
Pantomima to bardzo szlachetna sztuka. Z jednej strony trudna – bo jak bez ani jednego słowa wyrazić tyle emocji, 
treści. A z drugiej – uniwersalna, bo ze swoim przekazem potrafi 
niejednokrotnie trafić do odbiorcy łatwiej niż tysiąc słów.
9.12 zapraszamy na wydarzenie wyjątkowe – nie dość, że chcemy pokazać Wam 
piękno pantomimy, to jeszcze wracamy do formuły Pojedynków Kabaretowych - to 
w Wasze ręce oddać decyzję kto jest w tej sztuce mistrzem.
A zmierzą się wybitni specjaliści w tej sztuce – Ireneusz Krosny oraz 
kabaret Świerszczychrząszcz
Poprowadzi natomiast specjalista i mistrz konferansjerki – Tomasz Jachimek
To wszystko w ramach obchodów 40-lecia Centrum Kultury Rotunda – wydarzenie 
jak najbardziej godne takiego Jubileuszu!
Zapraszamy na niepowtarzalny program stworzony specjalnie na ten wieczór, na 
tę okazję.

Obchody 40 lecia Rotundy

data wydarzenia: 
wtorek, Grudzień 9, 2014 - 20:00 do niedziela, Grudzień 14, 2014 - 23:00
Centrum Kultury Rotunda istnieje od 1974 roku i w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia działalności. Miejsce to przez 40 lat stało się kultowe, a swoją legendę zbudowało na bardzo szerokim rozumieniu kultury i promowaniu jej różnorodnych form. I tak w Rotundzie mamy styczność z koncertami muzycznymi (i to przekrojowo przez wszystkie gatunki muzyczne) i promocją zdolnych muzyków (Śpiewać Każdy Może, Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych JAZZ JUNIORS, Przegląd Kapel Studenckich- PKS), z występami kabaretowymi (Przegląd Kabaretów PAKA), oraz teatralnymi (Międzynarodowy Festiwal Teatralny KRAKOWSKIE REMINISCENCJE TEATRALNE ). Swoje miejsce mają tu także sztuki wizualne (Międzynarodowy Festiwal Filmowy ETIUDA&ANIMA) oraz film (Classic Film Festival organizowany przez Dyskusyjny Klub Filmowy). To miejsce od początku było i jest otwarte na sztukę, ludzi, pomysły, kulturę i inicjatywę. Dba o zaspokojenie kulturalnych potrzeb Krakowian (i nie tylko) i kształtuje ich gusta.
Jubileusz 40-lecia to doskonały moment by pokazać to, co Rotunda ma najlepsze.
9.12 - Pojedynek Czterdziestolecia Ireneusz Krosny vs kabaret Świerszczychrząszcz - powrót do ideii pojedynków kabaretowych, która swoje początki miała właśnie w CK Rotunda
10.12 Specjalna edycja „Śpiewać każdy może”! z Laureatami z poprzednich edycji W wyjątkowej i uroczystej edycji na scenie zobaczymy ponownie największe sławy, które pierwsze kroki w profesjonalnej karierze stawiały na scenie Rotundy podczas konkursu „Śpiewać każdy może”
11.12 Jerzy Porębski i "Old Metropolitan Band"
12.12 koncert Anita Lipnicka - Anita Lipnicka to artystka nietuzinkowa - karierę rozpoczynała w zespole Varius Manx, występowała z Johnem Porterem, a teraz postanowiła rozwijać swoją solową karierę.
13.12 KAMP! to prawdziwy fenomen na polskiej scenie. Ich debiutancki album był jedną z najbardziej oczekiwanych polskich płyt ostatnich lat.
14.12 Etiuda &Anima na 40 lecie Rotundy
wydrarzenie na facebooku

JAZZ JUNIORS 2014// - BENNIE MAUPIN QUARTET //- JAN LUNDGREN TRIO

data wydarzenia: 
niedziela, Grudzień 7, 2014 - 19:00
Legenda światowego jazzu, członek zespołów Milesa Davisa i Herbiego Hancocka, amerykański multiinstrumentalista Bennie Maupin będzie jedną z gwiazd tegorocznej edycji „Jazz Juniors"

Skubas

Tagi: 
data wydarzenia: 
sobota, Grudzień 6, 2014 - 21:00

We wrześniu tego roku ukazał się druga płyta Skubasa zatytułowana „Brzask”. Jego debiutancki album „Wilczełyko“ z 2012 roku został okrzyknięty odkryciem na polskiej scenie muzycznej. Piosenka „Linoskoczek“ przez wiele tygodni utrzymywała się w czołówce Trójkowej Listy Przebojów, sam Artysta otrzymał dwie nominacje do Fryderyków 2013, zagrał kilkadziesiąt koncertów, w tym największe polskie festiwale (Open’er, Orange, Jarocin)

JAZZ JUNIORS 2014 - MARCIN WASILEWSKI TRIO - "Spark Of Life" // RAFAŁ SARNECKI BROOKLYN SEXTET - "Cat's Dream"

data wydarzenia: 
sobota, Grudzień 6, 2014 - 18:00
JAZZOWE PREMIERY CZYLI WASILEWSKI I SARNECKI. Znany z wieloletniej współpracy z Tomaszem Stańko, a także światowej sławy tuzami jazzu zespół Marcin Wasilewski Trio zagra 6 grudnia podczas 38. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”. Tego samego dnia na 

ROCKOTEKA

data wydarzenia: 
piątek, Grudzień 5, 2014 - 21:00

Grudniowe Rocko już 5-tego w piatek. Moc muzyki rockowej poprzeplatana z metalem i alternatywą.

JAZZ JUNIORS - ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET//BARTOSZ DWORAK QUARTET

data wydarzenia: 
piątek, Grudzień 5, 2014 - 19:00

Urodzony 9.9.1939 w Warszawie. Naukę gry na fortepianie, a później na wiolonczeli pobierał w szkołach muzycznych Krakowa i Warszawy. I właśnie wiolonczela była pierwszym instrumentem, na którym wystartował jako jazzman. Było to w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy i później na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny a puzon (wiolonczela poszła w odstawkę) był instrumentem, na którym grał w znanych polskich zespołach dixielandowych. Był liderem Modern Dixielanders.

JAZZ JUNIORS 2014

data wydarzenia: 
piątek, Grudzień 5, 2014 - 18:00 do poniedziałek, Grudzień 8, 2014 - 23:00
Właśnie tu rodziła się najpiękniejsza historia polskiego jazzu. Tu swą muzyczną karierę rozpoczynali podziwiani dziś na całym świecie artyści.  38. Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” rozpocznie się już 5 grudnia w Krakowie.
 
Wytyczać nowe kierunki, odkrywać młode talenty, kreować niekwestionowane wydarzenia na mapie polskiego, europejskiego, a nawet światowego jazzu - to główne idee istniejącego niemal od 40 lat Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”. 
Konkursu, z którym od samego początku związane były najwybitniejsze postaci polskiej sceny muzycznej. Bo to przecież na „Jazz Juniors” pierwsze kroki stawiali przed laty tacy artyści jak Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, bracia Niedzielowie, bracia Pospieszalscy czy zespoły New Presentation, Walk Away i kultowa Miłość.
 
Tak było przed laty, ale „Jazz Juniors” wciąż należy do ścisłej czołówki jazzowych konkursów, których laureaci coraz wyraźniej zaznaczają swą obecność na międzynarodowych scenach muzycznych. Dość wspomnieć, że to właśnie krakowski Konkurs odkrył w ostatnim czasie takie zespoły i osobowości jak: High Definition, N.S.I., Levity, Bartosz Dworak, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Michał Wróblewski, Lena Romul, Kuba Płużek, czy wreszcie Paweł Kaczmarczyk, który od trzech lat sprawuje stanowisko dyrektora artystycznego imprezy.
Zmagania uczestników tegorocznej edycji Konkursu śledzić będzie można podczas otwartych dla publiczności przesłuchań, które odbędą się 7 grudnia o godz. 12:00 w Piec 'Art Acoustic Jazz Club. 
Główna nagroda dla zwycięzcy to 10 tys zł. Ale nie tylko o nią warto powalczyć. Dzięki zagranicznym partnerom „Jazz Juniors” laureaci mogą również liczyć na międzynarodową promocję i wsparcie w organizacji koncertów poza granicami kraju, a to już niezwykle silny element w promowaniu młodych talentów. 
W tym roku startujących w Konkursie artystów oceniać będzie jury w składzie:
Jordi Pujol (Fresh Sound Records), 
Eva Thiessen (Karsten Jahnke Konzertdirektion), 
Jan Lungren (Ystad Sweden Jazz Festival), 
Marius Giura (Garana Jazz Festival), 
Attilio Troiano (BasiliJazz - Basilicata Jazz Festival). 
Laureatów poznamy podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 8 grudnia o godz. 19:00 w studio S5 Radia Kraków.
Ale „Jazz Juniors” to nie tylko Konkurs, to również jedna z najbardziej wartościowych imprez jazzowych prezentujących nie tylko najciekawsze dokonania polskiej sceny jazzowej, ale też międzynarodowe gwiazdy.
 
- Ideą „Jazz Juniors” jest pokazanie najnowszych, światowych trendów, a jednocześnie zderzenie dokonań najmłodszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej z legendami polskiego i światowego jazzu. Nawiązujemy szerokie kontakty z partnerami z kraju i zagranicy dzięki czemu przyczyniamy się do promocji polskiego jazzu nie tylko w Polsce. Wysoka frekwencja na koncertach festiwalowych udowadnia, że coraz celniej trafiamy w gusta niezwykle wymagającego jazzowego odbiorcy - dodaje Kaczmarczyk.
 
 
W tym roku bohaterami „Jazz Juniors” będą m.in.: 
 
świętujący 75. urodziny Zbigniew Namysłowski, który wraz z kwintetem zaprezentuje swój najnowszy projekt „Polish Jazz – Yes!”, a także legendarny klarnecista z zespołów Herbiego Hancocka i Milesa Davisa - Bennie Maupin. 
Amerykański multiinstrumentalista uczestniczył w historycznych sesjach Davisa z przełomu lat 60. i 70., w tym w nagraniach tak słynnych albumów jak „Bitches Brew”, „On the Corner” czy legendarnego krążka „Headhunters” Hancocka. Dziś przeżywa swoisty come-back, w którym jego sprzymierzeńcami stali się polscy muzycy: Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja). To właśnie z nimi Bennie Maupin zagra 7 grudnia w ramach 38. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie.
 
 
Miłośnicy polskiego jazzu, choć spod znaku renomowanej monachijskiej wytwórni ECM będą mogli podziwiać koncertową premierę najnowszej płyty tria Marcina Wasilewskiego „Spark Of Life” (6.12), a także mogącego pochwalić się coraz liczniejszymi sukcesami laureata ubiegłorocznej edycji „Jazz Juniors” - formację Bartosz Dworak Quartet (5.12).
 
Na festiwalowej scenie CK Rotunda, a także w krakowskich klubach Harris Piano Jazz Bar, U Muniaka, Piec 'Art Acoustic Jazz Club zagrają ponadto: 
znakomity szwedzki pianista Jan Lundgren 
ambasadorzy młodego polskiego jazzu na świecie Rafał Sarnecki Brooklyn Sextet  i 
oraz Tom Trio
legenda polskiego saksofonu Janusz Muniak, który wystąpi wspólnie z zespołem włoskiego jazzmana Atillio Troiano 
 
38. Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” odbywać się będzie w dniach 5-8 grudnia 2014 r. w Krakowie.
 
Więcej na stronie www.jazzjuniors.pl, a także na profilu: www.facebook.com/jazzjuniorsfestival
 

GOGOL BORDELLO

data wydarzenia: 
wtorek, Grudzień 2, 2014 - 19:00
Gogol Bordello powraca do Polski w ramach trasy CRACK THE CASE TOUR! Dla tych, którzy dotąd nie mieli okazji dać się porwać ich muzyce na żywo, nadchodzi okazja. Już w grudniu zespół zagra na trzech koncertach w Polsce, w Gdańsku (1.12), Krakowie (2.12) i w Warszawie (4.12). 
Gogol Bordello ma na koncie osiem albumów, z których ostatni, Pura Vida Conspiracy, ukazał się w 2013 roku. Skład tej formacji, założonej w Nowym Jorku w późnych latach 90., jest równie niecodzienny, jak muzyka którą grają. Połączenie cygańskiego punk rocka, reggae, folku i orientu to mieszanka iście wybuchowa, szczególnie w wykonaniu tak niezwykłej ekipy. Zespół składa się z ośmiu imigrantów pochodzących głównie z Europy Wschodniej, ale także z odleglejszych zakątków świata, jak Izrael, Etiopia, czy Ekwador. Na czele tej etnicznej składanki stoi pochodzący z Ukrainy Eugene Hütz, który wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych po awarii reaktora w Czarnobylu. Podróż przez Polskę, w której mieszkali przez jakiś czas, pozostawiła w sercu Eugene’a wyjątkowy sentyment do naszego kraju. Ten okres z życia muzyka sprawia, że chętnie odwiedza on Polskę, za każdym razem nawiązując z publicznością bliski kontakt i umacniając więź ze swoimi fanami. W czasie pamiętnego koncertu w Klubie Stodoła trzy lata temu, Eugene wystąpił w koszulce z wizerunkiem Bolka i Lolka – na znak sympatii do naszych rodaków. 
Gogol Bordello zagości w tym roku 1 grudnia w gdańskim klubie B90, 2 grudnia w krakowskiej Rotundzie oraz 4 grudnia w warszawskiej Stodole.
 
BILETY:
 
Gdańsk:
Do 11 listopada – 90 pln (stojące)
Od 12 listopada – 100 pln (stojące)
Kraków:
Do 11 listopada – 90 pln (stojące), 120  pln (balkony)
Od 12 listopada– 100 pln (stojące), 130 pln (balkony)
Warszawa:
Do 11 listopada – 90 pln (stojące), 120  pln (balkony)
Od 12 listopada– 100 pln (stojące), 130 pln (balkony)
 
do kupienia w kasie Klubu Stodoła (Warszawa ul. Batorego 10)