FESTIWALE

 
                                Przegląd Kabaretów PAKA 
 
PAKA odbywa się nieprzerwanie od 1985. Pierwsza edycja odbyła się bez części konkursowych eliminacji. Obecnie co roku do PaKI zgłasza się około 100 kabaretów. Pomysłodawcą festiwalu i jego współorganizatorem był Mirosław Wujas.
Przez cały czas istnienia PAKI zdążyło się nazbierać trochę wspomnień, anegdot, opowieści. Wiele kabaretów pojawiło się i znikło, niektóre działają nadal. Organizatorzy pojawiali się i odchodzili.
 
Mirosław Wujas ur. 29.02.1960 zm. 6.03.2010 
Swoją działalność rozpoczął w ruchu opozycyjnym, uczestnicząc w strajkach, demonstracjach, druku antykomunistycznych ulotek i pism.  W 1985 roku, wraz z grupą przyjaciół założył Przegląd Kabaretów  PAKA, Był on nie tylko pomysłodawcą festiwalu, ale także istniejącej na przełomie lat 80. i 90. Akademii Kabaretowej, Warsztatów Kabaretowych oraz powstałego trzy lata temu Stowarzyszenia Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA, którego był przewodniczącym i najważniejszym strategiem. Za swoją działalność otrzymał w 1988 roku Nagrodę Kulturalną Solidarności przyznaną przez Niezależny Komitet Kultury.
 
Równolegle z pracą społeczną, jaką było stworzenie Przeglądu PAKA, rozpoczął karierę zawodową i naukową. Początkowo, jako pracownik Szkoły Letniej Kultury i Języka Polskiego i dyrektor Centrum Kultury "Rotunda", a następnie w latach 1990 - 1997 jako wicedyrektor ds. administracyjnych na Zamku Królewskim na Wawelu. Od 1998 roku był głównym specjalistą ds. organizacji i zarządzania na Zamku Królewskim. W 2003 roku obronił pracę doktorską pod tytułem "Optymalizacja struktury organizacji non profit na przykładzie muzeum".
 
Stale współpracował z wieloma organizacjami non profit, do których należą: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wojewódzki Specjalistyczny Szpitalem Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie.
 
Prowadził  zajęcia na kilku krakowskich uczelniach. Uczył na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Ekonomicznym i Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Prowadził także firmę doradczą z zakresu zarządzania i restrukturyzacji.
 
Był człowiekiem o wielkiej charyzmie, budzącym szacunek, prawdziwym autorytetem dla wielu.
 
Miał  wiele planów, których nie zdążył zrealizować. Odszedł nagle 6 marca.
 
Ponieważ lubimy powspominać - co czasem przydarza nam się nocą po koncertach, albo przy ognisku nad mazurskim jeziorem - postanowiliśmy zapisać tu naszą- wcale nie krótką - HISTORIĘ. Będziemy ją wskrzeszać stopniowo, w czym mamy nadzieję nas wesprzecie. Jeśli macie w pamięci wspomnienia, którymi chcecie się podzielić piszcie do nas, będziemy je zamieszczać na stronie.
 
31. Przegląd Kabaretów PAKA
„Moda na PAKĘ”, czyli serial, który trwa już 31 lat!
Z okazji wkroczenia w czwartą dekadę swojego istnienia, festiwal PAKA przygotował wiele zmian i nowości – zarówno dla widzów, jak i dla kabaretów. Od 2015 roku PAKA przybiera nową formę!
Na premierową edycję nowej formuły zaproszone zostały – wyróżniające się na polskiej scenie kabaretowej – znane i lubiane grupy, które zaprezentują się krakowskiej publiczności w wielu wydaniach. Gośćmi tegorocznej PAKI, która odbędzie się w dniach 23-26 kwietnia, będą kabarety: Hrabi, Jurki, Łowcy. B oraz Czesuaf.
W ciągu trzech dni festiwalu zobaczymy różnorodne odsłony kabaretu – improwizacje sceniczne, premiery oraz pojedynki kabaretowe. Wątek kończący pierwszy koncert będzie rozpoczynać kolejny i tak – wszystkie występy połączą się w jedną całość, tworząc wspaniały wielopoziomowy kabareton.
Do 31. PAKI wkroczy świat polskich i zagranicznych seriali, będący motywem przewodnim tegorocznego przeglądu.
Laureaci i finaliści 31. PAKI zaprezentują się podczas koncertu finałowego w kinie Kijów, wykorzystując umiejętności nabyte na festiwalowych warsztatach muzycznych i improwizacyjnych. Koncert pod batutą najlepszych dyrygentów sceny kabaretowej – Artura Andrusa, Piotra Bałtroczyka, Marcina Wójcika i Mariusza Kałamagi!
Kulminacyjnym punktem programu będzie Gra o tron – walka o nagrodę Grand Prix krakowskiej PAKI – kończąca wielomiesięczną rywalizację między kabaretami z całej Polski. Młodzi artyści będą musieli powalczyć nie tylko o sympatię jurorów, ale także widzów, przyznających nagrodę publiczności.
31. PAKĘ ubarwią rozmaite imprezy towarzyszące – nocne koncerty kabaretowe, spotkania artystów z widzami, poranek dla dzieci, piłkarski mecz i wiele innych.
Zapraszamy na nową spektakularną odsłonę, wkraczającego w czwartą dekadę swojego życia Festiwalu Kabaretów PAKA.
 
 
Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA
ul. Oleandry 1
30-060 Kraków
(12) 681 60 35
                                                                                                                                                                                                         
 
Festival PKS
 
 

PKS Festival jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarz koncertów Centrum Kultury „Rotunda”, a także w świadomość krakowskich studentów. W marcu już po raz dziesiąty Centrum Kultury „Rotunda” wraz z Samorządem Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, podejmą się organizacji PKS Festival-u, którego nadrzędnym celem jest promowanie twórczości młodych, debiutujących artystów poprzez umożliwienie im występu na profesjonalnej scenie muzycznej.

„PKSem w świat” – to hasło przewodnie 10. Edycji PKS Festival-u. Odzwierciedla ono podróż w jaką wyruszy nasz muzyczny autobus w celu poszukiwania nowych talentów. Nasi kierowcy pełni świeżych pomysłów, wrzucają piąty bieg by 10. PKS Festival, podniesiony do rangi festiwalu międzynarodowego, na długo został w pamięci każdego pasjonata dobrej muzyki.

PKS Festival nie tylko pomaga w rozwoju kariery młodych artystów, lecz także dostarcza publiczności niezapomnianych emocji i uwrażliwia ich na nowe dźwięki. Wychodzimy
z założenia, że festiwale muzyczne powinny nie tylko zapewniać rozrywkę, ale też rozwijać, integrować i stwarzać warunki do wymiany muzycznych doświadczeń.

Podczas ostatnich dziewięciu edycji w roli jurora pomagali nam również: Tomasz Buszewski, Piotr Kabaj, Marika, Tymon Tymański, Rafał Żygiel, Jarosław Szubrycht, Michał Figurski, Ewa Langer, Yach Paszkiewicz oraz Krzysztof Skiba.

 

Zgłoszenia do 11. Edycji PKS Festival-u ruszą w październiku 2013. Szczegółowe informacje niebawem.

Szczegóły   www.facebook.com/FestivalPKS


ETIUDA&ANIMA

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, organizowany w Krakowie od 1994 roku, jest najstarszą w Polsce międzynarodową imprezą filmową konfrontującą osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej, zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Wśród wydarzeń towarzyszących międzynarodowym konkursom animacji oraz etiud studenckich znajdują się zarówno nowości, pokazy przedpremierowe, zrealizowane przy użyciu najnowszych technologii, jak i w projekcje dzieł unikatowych, archiwalnych, nigdy nie prezentowanych w Polsce, wykonanych w sposób tradycyjny, klasyczny. Sekcja „Autoportrety twórców animacji” umożliwia obserwację procesu powstawania dzieł wybitnych realizatorów; „10-tki” festiwalu Etiuda&Anima to zestawy najlepszych animacji przygotowane przez wybitnych twórców. Dodatkowo pokazom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, prezentacje instalacji, spotkania z wyjątkowymi gośćmi i inne niespodzianki. Od kilku lat podczas festiwalu odbywają się też warsztaty filmowe: scenariuszowe, reżyserskie, operatorskie oraz warsztaty animacji, prowadzone przez artystów oraz pedagogów z najlepszych filmowych uczelni. Ponadto festiwal stara się otwierać na wszystkich ludzi, przełamywać bariery i dlatego program wzbogacają specjalne pokazy z audiodeskrypcją przygotowane dla niewidomych oraz pokazy z specjalnymi napisami dla niesłyszących. Festiwal ma uznaną na świecie pozycję wśród tego typu impreza filmowych i z roku na rok zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród artystów i wybitnych osobistości świata filmu, jak wśród widzów, którzy licznie przyjeżdżają na w tym czasie do Krakowa. Decyzją Rady Programowej ds. Oprawy Kulturalnej Polskiego Przewodnictwa w Radzie UE, Festiwal był włączony  do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
19th International Film Festival Etiuda&Anima
23 - 29 listopada 2012/23rd – 29th November 2012

Stowarzyszenie Rotunda, ul. Oleandry 1, 30-0-60 Kraków
tel.: +48 12 633 35 38, fax: +48 12 633 76 48
www.etiudaandanima.com
e-mail: biuro@etiudaandanima.com

 


 

 KRT– KRAKOWSKIE REMINISCENCJE TEATRALNE

 Krakowskie Reminiscencje Teatralne organizowane są od roku 1975. Festiwal wyróżnia się różnorodną linią programową, czyniąc z niego jedną z najwyżej cenionych, tak w kraju, jak i za granicą, polskich imprez teatralnych. Szerokie uznanie wśród odbiorców zawdzięcza  świadomym i odważnym decyzjom artystycznym – zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Zasłużonej renomie festiwalu jako jednego z najstarszych przeglądów teatralnych w Polsce towarzyszy więc opinia wydarzenia żywego, zmieniającego się, nieustannie poszukującego.

W poprzednich edycjach festiwalu  zainteresowania i fascynacje organizatorów skupiały się przede wszystkim wokół fenomenu ruchu teatru studenckiego, niezwykle istotnego dla polskiej sceny teatralnej lat 70. i 80. Następnie, podczas dyrekcji Krzysztofa Lipskiego i Aliny Pięty festiwal stał się najważniejszym w Polsce międzynarodowym przeglądem dokonań polskiego i światowego teatru alternatywnego. W ciągu tych wszystkich lat działalności Krakowskie Reminiscencje Teatralne nie odbyły się tylko raz: z powodu stanu wojennego w 1982 roku. To tutaj swoje premiery regularnie pokazywały tak znakomite polskie zespoły, jak Teatr Ósmego Dnia, Akademia Ruchu, Teatr Mandala, Komuna Otwock, Teatr Biuro Podróży, Teatr Provisorium, Strefa Ciszy, Węgajty, Porywacze Ciał, Teatr Cinema i wiele, wiele innych.

W tym roku Krakowskie Reminiscencje Teatralne obchodzą czterdziesty jubileusz. Z tą rocznicą związany będzie tzw. podtytuł festiwalu: 40 Off KRT.  Festiwal przypomni swoje korzenie, poprzez działania tzw. „retrospekcyjne” związane z przybliżeniem historii najistotniejszych prezentacji z ostatnich 40 lat, pod wodzą nowej dyrekcji festiwalu – założycielek Teatru Barakah: Any Nowickiej i Moniki Kufel.

Równoległą osią w przygotowaniu programu będzie prezentacja spektakli z kręgu współczesnego „offu” na międzynarodowym, światowym poziomie. Celem tegorocznej edycji festiwalu jest zwrócenie uwagi na współczesny off jako „awangardę sztuki podziemia”, szukając źródeł teatru, w sensie rytuału i obrzędu, angażując czynnie odbiorcę. Festiwal będzie pewnego rodzaju konfrontacją z kulturą teatru instytucjonalnego a z drugiej strony połączeniem różnych dziedzin sztuki jak teatr, performance, taniec, sztuki wizualne, literatura, muzyka oraz po raz pierwszy na festiwalu modę. Dzięki tak różnorodnym propozycjom artystycznym tegoroczny festiwal stworzy spójną całość programową. Działania tegorocznych artystów będą podejmować zagadnienie sztuki w jej kontekście historycznym, politycznym i społecznym. W ciągu pięciu dni program festiwalu zaprasza publiczność do żywej dyskusji wokół współczesnej sztuki offowej i jej różnorodnych poszukiwań.

http://krt-festival.pl/


38. MIĘDZYNARODOWY KONKURS MŁODYCH ZESPOŁÓW JAZZOWYCH „JAZZ JUNIORS”
Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych "Jazz Juniors" jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, który prezentuje najzdolniejszych młodych muzyków jazzowych. Festiwal stwarza doskonałe warunki konfrontacji uznanych już artystów z tymi, którzy dopiero debiutują na muzycznej scenie.
Właśnie na scenie Rotundy w ciągu minionych ponad 30 lat zaczynały swoje kariery, zdobywały uznanie publiczności i międzynarodowej krytyki muzycznej największe gwiazdy polskiego jazzu, między innymi:
 
 
 
§  Leszek Możdżer
§  Krzysztof Ścierański
§  Zbigniew Wegehaupt
§  Marek Bałata
§  bracia Niedzielowie
§  bracia Pospieszalscy
§  zespół New Presentation
§  zespół Walk Away
§  zespół Miłość
Konkurs co roku wyłania młode jazzowe talenty, które zasilają polską i europejską scenę jazzową. Od kilkunastu lat Festiwal ma charakter międzynarodowy. Uczestniczyły w nim zespoły z Niemiec, Włoch, Węgier, Szwecji, Czech, Austrii i z USA.
Staramy się, aby nasi laureaci mieli jak najlepszą promocję, zdając sobie sprawę, że nasz Festiwal jest często jednym z nielicznych miejsc, gdzie mogą zaprezentować swe umiejętności przed publicznością. Dlatego jedną z nagród jest sesja nagraniowa w profesjonalnym studio.
 
O randze imprezy świadczą nazwiska jurorów, którzy goszczą co roku na Festiwalu. Byli i są wśród nich m.in.:
 
§  Krzysztof Zawadzki
§  Jarosław Śmietana
§  Marek Stryszowski
§  Bill Evans
§  Zbigniew Namysłowski
§  Jan Poprawa
§  Henryk Miśkiewicz
§  Antoni Krupa
"Jazz Juniors" to również jedna z nielicznych w Krakowie okazji usłyszenia największych jazzowych gwiazd. Staramy się co roku stworzyć jak najciekawszy program Festiwalu, by zadośćuczynić krakowskim fanom jazzu. Wszystkie projekty przygotowujemy specjalnie z myślą o Festiwalu, w którym biorą udział polscy i zagraniczni muzycy. Z festiwalem związane są największe osobistości polskiej sceny jazzowej, które aktywnie i twórczo wpływają na jego kształt artystyczny oraz niepowtarzalność prezentowanych tu artystycznych wydarzeń. Są wśród nich takie muzyczne autorytety o sławie międzynarodowej jak:
 
§  Krzysztof Ścierański
§  Jarosław Śmietana
§  Jan Ptaszyn Wróblewski
§  Marek Bałata
§  Lora Szafran
§  Tomasz Stańko
§  Urszula Dudziak
§  Michał Urbaniak.